Напоминание

План-конспект урока английского языка" Покупка театральных билетов" УМК Spotlight-6, Module 8,


Автор: Ахмедьянова Гульсина Закиевна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МБОУ Башкирская гимназия с.Мраково Кугарчинского района Республики Башкортостан
Населённый пункт: с.Мраково Кугарчинского района Республики Башкортостан
Наименование материала: План-конспект урока английского языка " Покупка театральных билетов" УМК Spotlight-6, Module 8, English in Use. Booking Theatre Tickets
Тема: План-конспект урока английского языка" Покупка театральных билетов" УМК Spotlight-6, Module 8,
Раздел: среднее образование





Назад




План-конспект урока английского языка

« Покупка театральных билетов»

УМК Spotlight-6, Module 8,

English in Use.

Booking Theatre Tickets

Ахмедьянова Гульсина Закиевна

Учитель английского языка

Класс: 6 класс

УМК: «Английский в фокусе -6» модуль 8 English inUse.

Технологии: технология коммуникативного обучения иноязычной культуре, ТРКМ.

Тема: Booking theatre tickets. Заказ театральных билетов.

Тип урока: урок комплексного применения знаний и умений (урок закрепления)

Цель урока:

Развитие коммуникативной компетенции учащихся в процессе продуктивной творческой деятельности.

Задачи урока:

развитие навыка узнавания и воспроизведения в речи речевых клише, используемых при бронировании театральных билетов,

развитие умений прогнозирования содержания текста-диалога,

развитие умений поискового чтения,

развитие умений диалогической речи (диалог этикетного характера по предложенным опорам – ролевая игра)

Планируемые результаты обучения (по новым ФГОС):

Обучающие (ориентированные на достижение предметных результатов обучения):

- научить выражать свои вкусы и предпочтения, обосновывать свой выбор;

-закреплять знание грамматического материла (must/mustn`t)

- активизация изученной лексики, используемой в беседе при бронировании театральных билетов;

- развитие умений поискового чтения;

- развитие умения прогнозировать содержания текста-диалога;

- обучение речевому этикету: освоение речевых клише, используемых при покупке билета;

- развитие умений диалогической речи: формирование умений вести диалог этикетного характера в ситуации заказа театральных билетов – по

предложенным опорам.

Развивающие(ориентированные на достижение метапредметных результатов обучения):

- развивать умения во всех видах речевой деятельности;

- развивать воображение во время моделирования ситуаций общения;

- формировать навыки самоконтроля и взаимоконтроля;

- развивать умения планировать свое речевое и неречевое поведение;

- развивать коммуникативную компетенцию (умение взаимодействовать с окружающими, выполняя различные социальные роли).

Воспитательные (ориентированные на достижение личностных результатов обучения):

- приобщать к самостоятельности в выполнении заданий/ способствовать формированию самостоятельности;

- развивать такие личностные качества, как воля, целеустремленность, креативность, трудолюбие, дисциплинированность.

воспитывать чувство любви к своему родному краю, приобщать к культуре своего народа.

Используемые технологии:

личностно-ориентированная.

Технология развития критического мышления

Используемые методы и приёмы:

репродуктивный: воспроизведение полученных ранее знаний, воспроизведение знаний при выполнении упражнений;

частично-поисковый: поиск собственных вариантов ответа, отбор информации по заданной теме;

вербальный: словесное общение.

«Логическая цепочка», «Ассоциации»

Ход урока:

Этапы урока

Содержание этапа

Деятельность учителя

Деятельность обучающихся

Организационный этап.

1) Орг-момент

(настрой на урок)

Цель – настроить на общение на английском языке .

Приветствую учащихся:

-Good morning, children! I’m glad to see you.

-Sit down, please!

-Who is on duty today? Tell me, please, what date is it today? What day

is it today? -Who is absent today?

-What is the weather like today?

Цель - включиться в иноязычное общение,

отреагировав на реплику учителя согласно

коммуникативной задаче.

Отвечают на реплики:

Good morning.

Today is the---- of March.

Today is Friday.

Nobody / Name of student

It`s cool and cloudy.

Let's start our lesson.

2) Речевая зарядка

a

) Цель – развивать произносительные навыки, настроить

артикуляцию учащихся на английскую речь.

Bashkortostan is my Republic!

Beautiful nature and blue sky!

I want to stand in the public

And “I love you” to cry.

b

) Цель: обеспечить плавный переход к речевой разминке

- Do we live in Bashkortostan?

-

Who was born in Bashkortostan?

I see that Bashkortostan is the motherland for all of us.

-How old is Bashkortostan?

-Let’s check up how much do you know about our republic. Answer my

questions:

c

) Цель: развивать мышление, умение правильно построить

предложение на англ.языке

Bashkortostan Republic 100 years old in 1919.

Public theatre Mazhit Gafuri 100 years old in 1919.

-What does Bashkortostan mean for us?

a)

Цель – прочитать, эмоционально

окрасив стихотворение

Чтение – про себя, затем учителем или

хорошо читающим учеником, хором

b) Цель:ответить на вопросы учителя

c)Цель: построить предложения, используя

основные понятия «логической цепочки»

Возможные ответы учащихся:

-How old is our Republic?

-When was it founded?

-Is the public interested in theatre?

-Which theatre named after Mazhit Gafuri?

-How old is it?

-When was it founded?

-This year we celebrate 3 birthdays:

100

th

birthday of the Republic of Bashkortostan,

100

th

birthday of the Bashkir State Academic Drama Theater Mazhit

Gafuri,

100

th

birthday of the national Bashkir poet Mustai Karim (Mustafa

Safich Karimov). We are proud of our Republic!

d

)Цель: способствовать определению цели и задач урока

-The theme of our lesson is...

-What are the most popular theaters in our Republic? Look at the screen.

Today we`ll speak about theatres.

We are going to learn some interesting

and exciting things about theatres: famous theatres, how to buy tickets to the

-Bashkortostan is our Republic

-It is 100 years old.

-It was founded in 1919.

-Yes,the public is interested in theatre.

-One of the most famous theatres in

Bashkortostan is Bashkir State Academic Drama

Theater Mazhit Gafuri

-It is 100 years old

-It was founded in 1919.

Pupil1 – it's Theatre

Pupil 1 – Bashkir State Academic Drama

Theater Mazhit Gafuri

Pupil 2 – Russian Academic Drama Theater of

Bashkortostan

Pupil 3 – Bashkir State Puppet Theater

theatre.

Проверка

домашнего задания,

воспроизведение и

коррекция опорных

знаний учащихся.

Актуализация знаний.

Цель:выявить уровень усвоения ранее изученного материала по

теме.

1) Индивидуальная работа у доски – цепочка ассоциаций «Театр»

- I want that you give words which are associated with the word ”Theatre”?

2) Письменное задание «Правила поведения в театре

-

When you go to the theatre you should know these rules

Fill in the gaps with must or mustn't and you'll get them.

(Организует самопроверку – ответы на экране)

You mustn’t eat in the theatre.

You must clap in the end of the play

You mustn’t rude with people who sitting near you

You mustn't’ t sleep in the theatre.

You must to enjoy of your time in theatre.

You must to disconnect mobile phones when you log on to theatre.

You mustn’t bring animals with you.

Цель:повторить изученный материал

1 Ученик выстраивает цепочку ассоциаций по

теме «Театр» у доски,

Возможный ответ:

Theatre-actors, performance, plays, show, drama,

comedy, public, ticket, ticket office, row, seat,

receptionist,….

Остальные выполняют письменное задание

Must or mustn’t

You _________ eat in the theatre.

You _____ clap in the end of the play

You ______ rude with people who sitting

near you

10

You _______ t sleep in the theatre.

11

You _____ to enjoy of your time in theatre.

12

You _______to disconnect mobile phones

when you log on to theatre.

13

You _______ bring animals with you.

Постановка цели и

задач урока. Мотивация

учебной деятельности

учащихся.

Today you will learn how to book theatre tickets.

- Imagine, we are going to the Bashkir State Academic Drama

Theater Mazhit Gafuri. What plays can we watch there?

a) Цель-чтение с извлечением информации

-Let`s read the text to get some new information about theatre`s history and

Цель: прочитать текст самостоятельно

Найти репертуар театра- одной группе

учеников, создать афишу – другой группе

учеников

Возможный проект

The Bashkir State Academic Drama

Theatre Mazhit Gafuri

«Long Childhood» of Mustai Karim

Friday, March,15 and

Sunday, March,17 (8pm)

Tickets: 300 RUB.

repertoire.

-Let’s divide the class into 2 groups

.

The first group will find the most

popular plays of the Bashkir State Academic Drama Theater Mazhit Gafuri

from the text, and the second group will make the poster.

The history of the Bashkir State Academic Drama Theatre named after

Mazhit Gafuri dates back to 1919, when in December, 4, Mokhamatsha

Borangholov’s play «Ashkathar» was staged.

The Bashkir State Academic Drama Theatre is one of the leading of the

Bashkir national art. It is known not only in Ufa, but every corner of the

republic.

The history of the theatre is rich in events and names. It is hard to list all

the remarkable figures-actors, producers, artists, composers. They are

Makarim Magadeev, Bathar Yosopova, Arthlan Mobarakov, Zaituna

Bikbulatova, Bulat Imashev, Ragitha Yanbulatova ,Gyully Mobarakova,

Khamit Yarullin, Zinira Atnabaeva, Fidan Gafarov, Nuriya Irsaeva and

others. The most popular plays of different genres are: meloromantic tragedy

«Narkas» of Ilshat Yomagholov, «Long Childhood» of Mustai Karim,

comedy «My wife’s name is Morris» of R. Shart.

Our theatre is cultured, intellectual, intelligent and of European

standard. Widely spread touring activity and active participation in Russia

and foreign festivals contribute to the success and popularity of the theatre.

(Андреева Анастасия Сергеевна

Ученица 8 Б класса

МАОУ лицей № 46 г. Уфа

Учитель: Канзафарова Лилия Газинуровна)

Вступают в диалог с учителем. Используют

информацию, полученную при чтении текста

b) Проверка выполнения заданий

Цель: использовать ситуацию текста в качестве языковой (речевой),

содержательной

опоры

для

развития

умений

в

устной

и

письменной речи.

Вопросы:-Name the popular plays in the theatre`s repertoire. —

(Учитель задает вопросы по содержанию афиши.)

-Look at the poster. What play is it?

-Where can you see the play?

-When can you see it?

-How much are the tickets?

Первичное закрепление

-в знакомой

ситуации

(типовые)

-в изменённой

ситуации

(конструктивные

a) Работа по учебнику с прослушиванием аудиозаписи Упр.1a(c. 82)

Цель :создание условий для воспроизведения в памяти речевых

клише

b)Игра «Complete the conversation»

С целью развития диалогической речи и создания образца диалога

учитель работает с «сильным» учеником

Ann is talking on the phone. Here is what she says. What are the

answers?

a)

(Ученики слушают аудиозапись и читают

предложения вслух

How can I help you?

I`d like to book some theatre tickets, please.

Which play would you like to see?

How many seats would you like?

Can I pay by credit card?

How would you like to pay?

b) Цель- уметь применять знания и умения на

практике, уметь сотрудничать с другими

обучающимися

-Hello! I’d like to book some theatre tickets, please

-……………………………………………….?

«Narkas» of Ilshat Yomagholov on Saturday the 16 of March.

-...............................................?

- Two seats, please.

-…………………………………………….

-Can I pay by credit card?

-…………………………………………….

-Thank you very much.

Keys: Receptionist: How can I help you? Which play would you like to

see? How many seats would you like? How would you like to pay?

5) Творческое

применение и

добывание знаний в

новой ситуации

a) Построение диалогов, используя информацию на афише

Цель:создание условий для самостоятельной работы учеников в

малых группах (парах), способствовать творческому применению

знаний в новой ситуации

-Now, let`s make the dialogue, using this information from this poster

We are going to role play selling and buying tickets. You will try to sell

and buy tickets yourselves. Let’s divide the class into A and B. Make pairs

and get tickets. Find your role cards, read Task 1 in the corresponding card

and start playing. Pupil A talks to pupil B and completes the tick

b)Разыгрывание диалога

R: Hello! The Bashkir State Academic Drama Theatre Mazhit Gafuri.

How can I help you?

C: Hello! I’d like to book some theatre tickets, please.

a)Цель: построение плана действий по

решению коммуникативной задачи в паре

b)

Работа в парах

The Bashkir State Academic Drama

Theatre Mazhit Gafuri

«Long Childhood» of Mustai Karim

Friday, March,15 and

Sunday, March,17 (8pm)

Tickets: 300 RUB.

R: Certainly. Which play would you like to see?

C: «Long Childhood» on Friday the 15 of March

R: How many seats would you like?

C: Two seats, please.

R: So, two seats in row 11….Friday the 15 th of March. That’s comes to

total of 600 RUB.

C: Can I pay by credit card?

R: Certainly….. Enjoy the show.

C: Thank you very much.

Информация о

домашнем задании,

инструктаж по его

выполнению

1)To watch the performance «Long Childhood» of Mustai Karim

Посмотреть спектакль «Долгое – долгое детство» М. Карима

2) Выполнить задание по карточке «Мой визит в театр». Раскрой

скобки, употребляя глаголы в Past Simple.

Yesterday I---(go) to the theatre. My friend Azamat -------(invite) me to

the Bashkir State Academic Drama Theatre Mazhit Gafuri in Ufa. I -----

(dress) up in my best long dress. Azamat ------(wear) his black suit and

varnished shoes.We------( meet) an hour before the play and --------(go)to the

theatre on foot.

At the theatre, we ----------(buy) the booked tickets in the ticket office and

-------(go) to the performance hall to take our seats. I ------(like) the interior

of the theatre. We--------- (watch) the meloromantic tragedy «Narkas» of

Ilshat Yomagholov. There ----(be) two acts and an intermission, during

which we ------(drink) coffee in the theatre’s bar.

I --------(like) the actors’ dresses, the decorations and the expressive

performance of some of the actors. The performance -----(be) a great success

with the public.

Цель –посмотреть спектакль, познакомиться с

творчеством М Карима, и театра им.М Гафури

Цель: закрепить правило образования Past

Simple глаголов, на изучаемом материале.

Рефлексия

(подведение итогов

занятия)

— Can you book theatre tickets?

-Do you know the repertoire of the Bashkir State Academic Drama

Theatre Mazhit Gafuri?

Each student has two masks on the desk: a sad and a happy one. Which mask

reflects your mood in the end of the lesson.

Show me your mood...I’m really pleased all the students were great, let's

applaud.

Андреева Анастасия Сергеевна

Ученица 8 Б класса

МАОУ лицей № 46 г. Уфа

Учитель: Канзафарова Лилия Газинуровна

The history of the Bashkir State Academic Theatre named after Mazhit Gafury dates back to 1919, when in December, 4, Mokhamatsha Borangholov’s

play «Ashkathar» was staged.

The first art director of the theatre was V. G Mortazin-Imansky, a well-known actor and producer. The Bashkir State Academic Drama Theatre is one of

the leading of the Bashkir national art. It is known not only in Ufa, but every corner of the republic. The theatre was first on tour in 1922 in Petrograd, and

since 1927 it began tour in Moscow, Petersburg, the largest theatre in centres as Kazan, Ekaterinburg, Chelyabinsk, Perm etc.

The history of the theatre is rich in events and names. It is hard to list all the remarkable figures-actors, producers, artists, composers. They are

Makarim Magadeev, Bathar Yosopova, Arthlan Mobarakov, Zaituna Bikbulatova, Bulat Imashev, Ragitha Yanbulatova and others. It’s also difficult to

numerate all the outstanding actors of today’s troupe, they are Gyully Mobarakova, Khamit Yarullin, Zinira Atnabaeva, Fidan Gafarov, Nuriya Irsaeva and

others. Special pages of the repertory biography are connected with the names of such playwrights as Mustai Karim, Nazhib Asanbaev, Angham Atnabaev,

Ibrahim Abdullin, Rafael Safin. The most popular plays of different genres are: meloromantic tragedy «Narkas» of Ilshat Yomagholov, «Long Childhood»

of Mustai Karim, comedy «My wife’s name is Morris» of R. Shart.

Our theatre is cultured, intellectual, intelligent and of European standard. Widely spread touring activity and active participation in Russia and foreign

festivals contribute to the success and popularity of the theatre.

Puppet theater in Ufa: repertoire, history

Let's talk about the puppet theater in Ufa. Consider his repertoire, and also walk through the pages of history. Why should you visit this cultural

institution at least once? Read about it below.

History

The Bashkir State Puppet Theater waswas founded in 1932, on February 5. Artists did not yet have their own building, so I had to work on temporary

sites. M. Elgashtina became not only the first director, but also the first director of the puppet theater in Ufa. The first performance was the beloved

"Repka".

Theater today

Its modern building the theater received only in1976 year. At the same time, the theater staff actively worked on the creation of the Bashkir drama. Plots

could be taken from Russian, Bashkir and folk folklore. The creation of the dolls involved the artists of the wife Volkov.

To date, the puppet theater in Ufa has everythingnecessary for the creation of entertainment performances. Used masks, transformations, tantamareski.

Dolls are also used different: growth, puppet, glove. From 1991 to 1994, the main director of the puppet theater in Ufa was Airat Akhmetshin. He again took

office in 2011.

uppet theater in Ufa: repertoire

In the repertoire of the theater you can meet the following performances and performances:

"Turnip";

Galima;

"By magic";

"Do not throw fire, Prometheus";

"The Divine Comedy";

"Ural-Batyr";

"The little one does not want to be cunning";

"Rhinoceros and the Giraffe";

"Ali Baba and the Forty Thieves."

This is only a small part of the performances, whichare shown on the stage of the puppet theater in Ufa. The list of all presentations is too large, in

addition, it is regularly updated. Theater on the avenue October is open to all comers, adults and children. In the list that is presented above, there are

children's and adult performances.



В раздел образования